07.05.2021

İL MÜFTÜSÜ MUSTAFA SOYKÖK'ÜN KADİR GECESİ MESAJI

8 Mayıs Cumartesi gününü 9 Mayıs Pazara bağlayan gece Kadir gecesidir. Manevi hayatımıza canlılık kazandıran, maddî ve manevî sayısız güzellikleri yaşayıp dindarlık bilincimizi artırdığımız, pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran Ramazan ayının sonuna yaklaşırken bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesine ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu da yaşamaktayız.

Kadir gecesi, Yüce Yaratan’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir.

Değeri Kur’an’a dayanan bu gecenin en güzel şekilde değerlendirilmesi, ancak Kur’an’a yönelmekle ve onun eşsiz mesajını anlamakla olacaktır. Çünkü Kuran sonsuz bir hazinedir. Onun, insanlığın ufkunda bir ışık gibi yanan meş’alesi, her dönemde insanlığı aydınlatmaya devam edecek, taşıdığı değer ve anlamlar, getirdiği ahlâk ve erdem ilkeleri hep taze ve yeni kalacak, yaptığı davet kıyamete kadar sürecektir.

Bu yıl Ramazan ayında “Ramazan ve Şifa” temasını gündemimize aldık. Çünkü ramazana ve kadir gecesine sahip oldukları değeri kazandıran Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim, aklın ve gönlün şifa kaynağıdır. O, anlaşılmak ve insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir.  Hayatı peygamber kılavuzluğuyla yaşamak, bütün zamanları Kadir gecesi bilmek, ölümü bir diriliş, aşkı bir teslimiyet, imanı bir güç kabul etmek, yaratılanı yaratandan ötürü sevme olgunluğuna erişmek, ancak Kur’an’a muhatap olmakla, onun mana ikliminde yol almakla mümkündür.

Diğer kutlu zamanlar gibi Kadir gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe ve bağışlanma dileme zamanıdır. Bu anlamda kadir gecesi karar gecesidir. Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gece, kalplerimizin, duygu ve davranışlarımızın her türlü kötülükten arınması, dinimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgimizin artması, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklaması için yeni adımlar atma imkanıdır.

Tövbe, günahla kirlenen ruhumuzu yıkamanın ve yeniden dirilişin ifadesi, dua ise yalnızlaşan insanın yaratıcısına yaklaşığı en vasıtasız andır. Dua, sınırlı, sonlu ve aciz olan varlığın sınırsız ve sonsuz kudret sahibi ile kurduğu bir köprüdür. Hz. Peygamberin ifadesiyle o, ibadetin özüdür. O, faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan bekleyerek bu geceyi güzel amellerle geçirenlerin, geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiştir.

Ellerimizi ve gönlümüzü, bu mübarek gecenin rahmet ikliminde Yüce Yaratıcımıza açarken sadece kendimizi ve yakınlarımızı değil, bu güzel vatanda birlikte yaşadığımız bütün kardeşlerimizi, Kıbrıs’ta, Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesindeki soydaşlarımızı, bütün din kardeşlerimizi de hatırlayalım. Yüce Allah’ın tüm insanlığı salgın hastalıktan kurtarması, şifalar ihsan etmesi için dua edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle Kadir gecenizi tebrik ediyor ve bu gecenin, ülkemize, İslâm âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Mustafa Soykök

Manisa İl Müftüsü