T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Manisa Müftülüğü

06.03.2019

İL MÜFTÜSÜ SİNAN CİHAN’IN 2019 YILI ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ MESAJI

Allah Teâlâ bazı mekânları ve bazı zamanları diğerlerine göre daha feyizli ve mübarek kılmıştır.

8 Mart 2019 CUMA günü rahmeti, bereketi, fazileti ve mağfireti bol, kutlu bir zaman dilimi olan Üç Aylar’a girmenin mutluluğunu inşallah bir kez daha yaşamış olacağız. Bu aylar dini duyguların yoğunluk kazandığı, şefkat, merhamet, yardımlaşma ve dayanışmanın doruk noktaya ulaştığı zaman dilimleridir. Bu aylarda Müslüman her zamankinden daha çok geçmişin muhasebesini yapıp, geleceğe azimle, yeni bir enerji ile girmenin hedefi içinde olur.

Peygamber Efendimiz, Recep ve Şaban aylarında diğer aylara göre daha fazla nafile ibadet eder, Ramazan ayına ruhen ve bedenen büyük bir itina ile hazırlanırdı. Bizler de bu aylarda ve içindeki kandil gecelerinde, geçmişimizin muhasebesini yaparak, sorumluluklarımızı gözden geçirerek, günahlarımıza tövbe ederek, nafile ve kaza namazları kılarak, imkânlar ölçüsünde nafile oruç tutarak, hayır hasenat yaparak ve çokça Kuran okuyup anlamaya çalışarak manen toparlanmamıza vesileler edinmeliyiz.

7 Mart 2018 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece hep birlikte Regaib Kandilini idrak etmiş olacağız. Peygamberimiz bu gece ile ilgili şöyle buyurmaktadır: “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar Recebin ilk Cuma gecesi (Regaib gecesi), Şaban’ın ortasında bulunan gece (Berat gecesi), Cuma geceleri, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.” Mü’minler bu geceyi Kur’an-ı Kerim tilaveti, tövbe – istiğfar, namaz, dua, zikir ve tesbihat ile değerlendirmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Manisalı hemşerilerimiz olmak üzere aziz Milletimizin, İslam âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib kandilini tebrik ediyor, niyet ve arzularımızın iyiye, doğruya, güzele ve birlikte beraberce yaşamaya yönelik olmasını ve yapacağımız ibadet ve yakarışların kabul olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

 

 

                                                                                                         Sinan CİHAN

                                                                                                           İl Müftüsü