T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Manisa Müftülüğü

06.04.2020

İL MÜFTÜ VEKİLİ RAMAZAN ARBA’NIN BERAT KANDİLİ MESAJI

 

İL MÜFTÜ VEKİLİ RAMAZAN ARBA’NIN BERAT KANDİLİ MESAJI

 

 

 

07 Nisan 2020 Salı gününü Çarşamba gününe bağlayan gece mübarek “Berat Kandili”ni idrak edeceğiz. Berat Kandili; Yüce Rabbimizin rahmet ve mağfiretine sığındığımız, kalplerimizi tövbe-istiğfar ile arındırdığımız Şaban ayının 15. gecesidir. Zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde ülkemizi ve tüm insanlığı etkisi altına alan coronavirüs salgını ile tüm insanlık olarak yoğun bir mücadele sürecinde olduğumuz düşünülerek gerekli hassasiyeti göstermeliyiz.

Yüce Allah’ımızın bizlere gönderdiği ilahi mesajlarına kulak vermekle, onun ahlaki erdemlerini hayatımıza yansıtmakla ancak bu mübarek gecenin bize sunduğu manevi iklimde Beratımızı almış oluruz.

Öyleyse; Yüce Yaratıcımızın ilahi mesajlarına kulak verip bu gecenin manevi ikliminden istifade edelim. Ahlaki erdemleri hayatımıza yansıtalım. Her türlü ayrımcılığı, bencilliği ve düşmanlıkları geride bırakalım. Hayatın geçici olduğunu, ölümün hak ve kaçınılmaz olduğunu düşünelim. Tek kurtuluş yolunun İman ve Salih amel ile olacağını hiç hatırımızdan çıkarmayalım. İnsanı insan olduğu için sevip, Yaratandan dolayı hoş görüp dünyaya biraz da rahmet penceresinden bakalım. Etrafımıza kin ve nefret yerine, sevgi ve barış tohumları ekelim.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Manisalı hemşerilerimizin Berat Kandilini tebrik eder, bu gece de yapılan tüm duaların, Ülkemizin, Milletimizin, İslam beldelerinin ve tüm insanlığın salgın hastalıklardan kurtulmasına, İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın hidayete ulaşmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum.

 

 

 

                                                                                                                                   Ramazan ARBA

                                                                                                                                    İl Müftü V.