T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Manisa Müftülüğü

21.04.2020

MANİSA İL MÜFTÜ VEKİLİ RAMAZAN ARBA’NIN RAMAZAN AYI MESAJI

MANİSA İL MÜFTÜ VEKİLİ RAMAZAN ARBA’NIN RAMAZAN AYI MESAJI

 

Hak ile Batılı birbirinden ayıran Kur’an’ın indiği, rahmet, takva, kalkan ve sıhhat demek olan bir aya, Ramazan ayına bir kez daha ulaşmanın hep birlikte sevinç ve huzurunu yaşamaktayız.

23 Mart 2020 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan akşam ilk teravih namazını kılıp aynı gecede ilk sahurla beraber oruca niyetlenip 2020 yılı Ramazan yolculuğuna başlamış olacağız.

Başkanlığımız, dua, rahmet ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayında her yıl bireysel ve

sosyal hayatımıza ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyarak toplumsal

bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda 2020 yılı Ramazan ayı teması "Ramazan ve Sorumluluk Bilinci" olarak belirlenmiştir.

            İnsanın sorumluluğu ilk önce Allah’a karşıdır. Allah’ın varlığını ve birliğini tanıması O’nun emir ve yasaklarına uymasıdır. Sonra kendisine, diğer insanlara ve çevremize karşı sorumluluğumuz vardır. Son günlerde Dünya da ve Ülkemizde Corona Virüs salgınına karşı mücadelede sorunluluğumuz daha da artmıştır.

Ramazan ayı; içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini bulunduran, vücudumuzun sağlık bulduğu, irademizin güçlendiği, tüm kötülüklere oruçla kalkan olduğumuz, Yüce Allah’ımızın bize verdiği nimetlerin kadrini ve kıymetini daha iyi anladığımız, belki uzun zamandır unuttuğumuz insanları hatırladığımız, kaybetmek üzere olan değerlerimize yeniden dönme fırsatı bulduğumuz, bedenimizi ve ruhumuzu arındırdığımız kıymetli bir aydır.

Ramazan ayında; tuttuğumuz oruçlarla, kıldığımız teravihlerle, verdiğimiz zekât, fitre ve sadakalarla, okuduğumuz mukabele ve hatimlerle, gariban, eş ve dostlarla yaptığımız iftarlarla, ziyaret ettiğimiz yaşlı, hasta ve komşularımızla ve yaptığımız diğer tüm ibadet ve kulluğumuzla Ramazan ayının rahmet, bereket ve faziletinden istifade etmiş oluruz.

Ramazan ayında birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirip, yardımlaşma ve kaynaşma duygularımızı kuvvetlendiririz.

Bu duygu ve düşüncelerle bu yılki Ramazan ayı boyunca yapacak olduğumuz tüm ibadetlerin Yüce Rabbimiz tarafından kabul edilmesini, bu ayın başta Manisalı hemşerilerimiz olmak üzere, ülkemize ve İslam Alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

 

 

 

 

…/04/2020

 

Ramazan ARBA

İl Müftü V.