17.04.2022

“GENÇLERİN KADRAJINDAN MANİSA CAMİLERİ” TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASI USUL VE ESASLARI

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

MANİSA İL MÜFTÜLÜĞÜ

 

“GENÇLERİN KADRAJINDAN MANİSA CAMİLERİ”

TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASI USUL VE ESASLARI

 

I. YARIŞMAYI DÜZENLEYEN KURUM

Manisa İl Müftülüğü

II. YARIŞMANIN TÜRÜ

Fotoğraf Yarışması

III. YARIŞMANIN TEMASI

 “Gençlerin Kadrajından Manisa Camileri”

IV. YARIŞMANIN KAPSAMI

Manisa İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Gençlerin Kadrajından Manisa Camileri” temalı bu yarışma, Türkiye’de ikamet eden 15-25 yaş aralığındaki (01.01.1997 - 31.12.2006 tarihleri -her ikisi de dahil- arasında doğanlar) bireylerin katılımına açık olarak düzenlenmektedir. Daha önce hakkında kısıtlılık kararı verilmiş olan veya kısıtlılık kararı devam edenler yarışmaya katılamazlar.

V. YARIŞMANIN AMACI -

Manisa'nın en önemli simgelerinden birisi olan Manisa camilerini tanıtmak ve dini-kültürel değerlerimiz hakkında farkındalık kazandırmak.

KATILIM ŞARTLARI

Yarışma, (Dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek kategorilidir. Ödüller bu tek kategori üzerinden değerlendirme yapılarak verilecektir.

Katılım Koşulları

 1. Yarışma profesyonel-amatör tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır.
 2.  Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 3. Fotoğraf kazananı 18 yaş altı ise yasal temsilcisinin izin belgesi ile ödülü açıklanacaktır. Yarışmanın ilanından itibaren fotoğraflar kabul edilecektir.
 4. Daha önce herhangi bir yarışmada ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Fotoğrafın sergilenmiş veya yarışma dışında yayınlanmış olması yarışmaya katılım açısından engel oluşturmaz.
 5. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orijinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yapılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manipülasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı yarışmadan diskalifiye edilir Fotoğraflarda makul ölçülerde renk, kontrast, yoğunluk gibi düzeltmeler yapılabilir. Fotoğrafın özünü değiştiren uygulamalar ve/veya kolaj kabul edilmeyecektir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Bu konuda jürinin kanaati esastır. Gerek duyulduğunda fotoğrafların ham halleri yarışmacıdan talep edilir. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların sahipleri hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. (Diskalifiye edilir.)
 6. Fotoğraf üzerinde tarih, isim, logo vb gibi işaretler bulunmamalıdır. Kenar boşluğu ve paspartu olmamalıdır.
 7. Yarışmaya katılacak sayısal fotoğraflar jpg/JPEG formatında online olarak alınacaktır. Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 1920 x 1080 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop, AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir.
 8. Fotoğrafların “File İnfo” bölümlerinde fotoğrafa ilişkin bilgilerin bulunması yarışmacı açısından önemli bir detaydır. Fotoğraf bilgilerinde fotoğrafın çekildiği tarih ve yer bilgisinin olması zorunludur. “File İnfo” bölümünün Türkçe olarak, tümce düzeninde (Büyük-küçük harf) yazılması gerekmektedir. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın/fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Yarışmacı yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan; ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı bu yarışmada böyle bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 9. Kural ihlali yapan kişilerin ödülü iptal edilir. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekmektedir.
 10. Yarışmaya bir fotoğraf ile katılım sağlanacaktır.
 11. Son başvuru tarihi 16.05.2022 Saat 23:00’dir.
 12. Şartnamede yer almayan ve ihtilaflı durumlarda Seçici Kurul kararları geçerlidir.

 

Fotoğraf Gönderilmesi

 • Fotoğraf yarisma@manisagenclik.com mail adresine katılım formu ile birlikte mail olarak gönderilmesi gerekmektedir.
 • Katılım Formuna manisagenclik.com veya manisa.diyanet.gov.tr/ adresinden ulaşabilinecektir..

 

Yarışma Takvimi

Katılım Tarihi: 11.04.2022- 16.05.2022

Seçici Kurul Değerlendirmesi: 17.05.2022 -19.05.2022

Sonuç Bildirimi: 22 Mayıs 2022

VIII. ÖDÜLLER

 1. Yarışmacıya 1500 TL
 2. Yarışmacıya 1000 TL
 3. Yarışmacıya 750 TL
 4. 4-30. yarışmacılara Mansiyon ödülleri

 

XI. DİĞER HUSUSLAR

 1. Şartnamede belirtilmeyen konularda ve muhtemel uyuşmazlık durumlarında Manisa İl Müftülüğü ve Seçici Kurulu kararları esas alınacaktır.
 2. Manisa İl Müftülüğü zorunlu haller dolayısıyla yarışma ile ilgili değişiklik yapma ve yarışmayı iptal etme de dahil olmak üzere bütün haklarını saklı tutar.
 3. Yarışmaya katılan her yarışmacı şartnameyi kabul etmekle fotoğraf üzerindeki kullanım ve telif haklarını süresiz olarak Manisa İl Müftülüğüne devrettiğini kabul etmiş demektir.
 4. Yarışmaya katılan tüm katılımcılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

TELİF (KULLANIM) HAKLARI

 1. Resim sahipleri, gerek 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince eserleri ile ilgili bütün kullanım haklarını Manisa İl Müftülüğü’ne verdiklerini kabul etmiş sayılırlar. Söz konusu izni sonradan geri almayacaklarını, eserlerin kullanılmasını engellemeyeceklerini veya bu izin için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacaklarını kabul, beyan ve taahhüt etmiş olurlar.
 2. Yarışmaya gönderilen bütün resimler, Manisa İl Müftülüğünce basılı, görsel, işitsel, dijital yayın ve materyallerinde, web sitelerinde, düzenlenmesi muhtemel sergilerde kullanılabilir.
 3. Manisa İl Müftülüğü eserlerin bu şartnamede belirtilen amaçlar dışında kullanılmasına hiç bir şekilde izin vermeyeceğini taahhüt eder
 4. Gerek İl’de gerekse ilçede dereceye giren fotoğrafların müftülüğümüz ve ilçe müftülüklerimizin sosyal medya hesaplarında ya da internet ortamında paylaşılması, bu hesaplardan indirme ve paylaşım yapılması durumunda Başkanlığımız ve müftülüklerimiz tarafından herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu olmayacaktır.

                                                                                           MANİSA İL MÜFTÜLÜĞÜ