20.12.2017

Aile Olma, Huzurun Adı Aile Semineri Düzenlendi

14.12.2017 tarihinde Şehzadeler Belediyesi Bedesten Nikâh Salonunda saat: 17.00’da “Beşikten Mezara Huzurun Adı Aile” proje kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans düzenlendi. Konferansa İl Müftü Vekili Osman CANBOLAT, İl Müftü Yardımcıları Paşa BEKTAŞ, Sevinç TEPEKAYA, Şehzadeler İlçe Müftüsü Mehmet CESUR, Yunusemre İlçe Müftüsü M. Nedim BAKIR, Şehzadeler Belediyse Başkan Yardımcısı İsmail ÖNAL ve Davetliler katıldılar.

Konferans Hatuniye Camii İmam- Hatibi Hayrettin ÇOBAN’ın Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra İl Müftü Vekili Osman CANBOLAT açılış konuşması yaptı.

İl Müftü Vekili Osman CANBOLAT’ “Aile olmanın önemine değinerek Ne mutlu ki, millet olarak değerlerimize sahip çıkmak için buradayız. Rabbimize hamdolsun ki böyle bir ortamda bizi burada topladı” diyerek sözü Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM’a bıraktı.

“Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM bir devleti yıkacak en önemli virüsün aile değerlerinin yok olmasıdır. Varlık âlemi içinde insanlık âlemi ile hayvanlar âlemi arasındaki en önemli fark ailedir. Toplumu ayakta tutacak ailedir. İnsanın inanma ihtiyacı vardır. Her Müslümanın ruhunda Allah’a inanma ihtiyacı olduğu gibi inançsız olsun, ateist olsun, kâfir olsun ne olursa olsun bir şeye inanma ihtiyacı vardır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumların en önemli sorunlarından biri olan Aile konusunu ele alması takdire şayandır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ediyorum. Kişiler kaynak olarak;  Diyanet İşleri Başkanlığını esas almalı, o doğrultuda hareket etmelidir. Diğerlerini de okuyabilir, dinleyebilir ancak beyin bulanıklığının giderilmesinde en önemli kaynağın Diyanet İşleri Başkanlığının fetvaları ve kaynaklarıdır.  Bu hususlara dikkat edilmesini özellikle dikkat çekiyorum.

Vatikanın üç hedefi vardır. Birincisi Afrika’yı hristiyanlaştırmak Afrika’nın % 70’ini hristayanlaştırdı. Afrika’daki 30 ülke hristiyanlaştırıldı. İkincisi Asya’yı hristiyanlaştırmaktır. Bunu yapabilmesi için de Türkiye’ye el atmak istiyor. Üçüncü hedefi de Diyanet İşleri Başkanlığını etkisizleştirme, hatta yok etmektir.

Modern dünya bizi öz değerlerimizden uzaklaştırdı. İslam kültürü içerisinde; Arap kültürü ataerkil,  biz Türklerin kültürü ise anaerkil kültürden gelmektedir. Bizde yasama organı kadın, yürütme organı erkektir.

Evlilikte sükûnet olmalı ancak günümüzde telefonlar, teknoloji karı koca arasındaki iletişimi yok etti. ABD’de yapılan bir araştırmada karı kocanın günlük konuşması 6 dakika olarak ortaya çıkmıştır. Bu eşlerin birbiriyle olan muhabbetini ortadan kaldırmış,  bu bir tehlikedir. Aile arasında Rabbimizin emrettiği meveddet ve Rahmet halk etmesi sevginin ve merhametin olmazsa olmazıdır.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Allah merhametli olmayı bende farz kıldı” buyurur. Eşler birbirine sevgi ile merhametle yaklaşmalıdır.

Merkez Efendi:

Her şeyi merkezinde bırakırdım.

Kimseyi değiştirmeğe kalkmazdım.

Yüce Rabbimiz âlemi çeşitlilikler şeklinde yaratmıştır. Zıtlıklar üzere kurmuştur. Güzel- çirkin, iyi- kötü, erkek- kadın… vb. Eşler arasında sevgi olmalı, merhamet olmalı. Eşler arasında görev ve sorumluluk olmaz fedakârlık vardır, Eşler birbirinin gözünün içine bakmalıdır.

Modern dünya yani Batı, erkeği kadınlaştırdı, kadını erkekleştirdi ancak Türk toplumunda kadını erkekleştirdi. Fakat erkeği kadınlaştıramadı. Evde iki erkek var bundan dolayı çatışmalar olmaktadır.

Eşitlik adına fıtrattan uzaklaşılıyor. Fıtrata aykırı davranmak problemlere çatışmalara yol açmaktadır. Bunun önlemi alınmalı, eşler birbirine yardımcı olmalı, saygı ve sevgi temelinde kadın ve erkeğin toplum içinde onuru korunmalı, eşler toplum içinde birbirini rencide etmemelidir. Çekirdek Aile’yi oluştururken, büyükler ailenin dışına itilmemeli, büyüklerle iletişim devam ettirilmeli, onların merhameti çocukların üzerinde hissettirilmelidir. Bu da gençlerin merhamet ve sevgi açlığını giderir. En iyi kreş öğretmeni anneannedir, Babaannedir ve Dedelerdir.” dedi. Konuşmasını, huzurlu bir aile olma, birlik ve beraberliğin, merhametin- meveddetin, muhabbetin olduğu bir toplum olma temennileri ile bitirdi.

İl Müftü Vekilimiz Osman CANBOLAT da konferans bitiminde Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM’a teşekkür ederek bir buket çiçek takdim etti.