T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Manisa Müftülüğü

26.09.2019

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bayanlar Türkiye Finali Yarışması

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığı tarafından 2019 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında, XI. Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Bayanlar Türkiye Finali Yarışması Manisa'da gerçekleştirildi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu'nda düzenlenen finale kendi bölgelerinde birinci olan 8 finalist katıldı.

Yaraşmada İstanbul bölgesinden Sancaktepe Kur'an Kursu Öğreticisi Fatma Gök birinci, Ordu bölgesinden Samsun Bafra Kur'an Kursu Öğreticisi Ayşe Şengül ikinci, Isparta bölgesinden İzmir Konak Kur'an Kursu Öğreticisi Elif Genç üçüncü oldu.

Programın açılış konuşmasını yapan Manisa İl Müftü Vekili Ramazan ARBA; Şehzadeler Şehri olan Manisa'da böylesine anlamlı bir yarışmaya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman ŞAHİN ise yaptığı konuşmada yarışma hakkında bilgi verdi. ŞAHİN, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu faaliyetlerinde yapılan programlardaki asıl amaç milletimizin, müminlerin gönüllerine Kur'an’ın nefesini üflemek ve Kur’an’ın o lafızla sesin bütünleştiği o güzelliklerle gönüllerimizi inşa etmek olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan MUSLU da yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'in güzel okunmasının yanı sıra verdiği mesajların hayata yansıtılmasının önemine dikkati çekerek, "Müminler Sosyal Hayatlarını Kur'an'ın ebedi ve evrensel düsturlarına göre tanzim ettikleri zaman, tarihin daima öznesi olmuşlardır. Hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız ki Kur'an, edebiyat değil, hayattır." dedi.

Manisa Vali Vekili Ahmet YILMAZ, “Bunun adı bir yarışma ama benim kanaatim gerçekte bu bir yarışma değil, diğer yarışmalardan çok önemli bir farkı var. Bu yarışmanın bence kaybedeni olmaz. Kazananı bütün finalistlerdir diye düşünüyorum. Bu vesileyle finalistlerimizi Manisa'da ağırlamaktan onları aramızda görmekten son derece mutluluk ve keyif aldığımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Yarışma sonunda yarışmacılara Manisa İl Müftülüğü tarafından hediye takdimi yapıldı.